گاز آرگون در شیشه دوجداره

 تاثیر گاز آرگون در شیشه دوجداره، خواص گاز، ضریب هدایت حرارتی و تاثیر آن در شیشه های دوجداره، موضوع بسیار مهمی که قصد داریم در این مقاله از یو پی وی سی کالا به آن بپردازیم. تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و بسیار کاملی پیرامون گاز آرگون در شیشه دوجداره و سایر گازهای مورد استفاده در شیشه دوجداره را در اختیار شما قرار دهیم.

گاز داخل شیشه دوجداره پنجره

چند سالی است که در صنعت ساختمان واژه ای به نام پنجره دوجداره به نسبت سایر مصالح نوین ساختمانی نمود و رونق بیشتری پیدا کرده است. پنجره های دوجداره نسل نسبتاً جدید از پنجره های عایق حرارتی ساختمانی میباشد که به واسطه استفاده از پروفیل های UPVC، نوارهای درزبندی و نیز شیشه های چند جداره محبوبیت ویژه ای بین خریداران دارند.

امروزه پنجره دوجداره استاندارد به عنوان کالایی ضروری و صد البته گران قیمت برای ساختمان سازی تبدیل شده اند و همین مساله باعث شده تا خریداران همواره به دنبال با کیفیت ترین و با دوام ترین انواع پنجره دوجداره باشند. در میان دلایل فراوانی که برای خرید پنجره دوجداره وجود دارد، ذخیره انرژی و اتلاف انرژی حرارتی کمتر بیشتر از سایر مزیت های پنجره به چشم می آید.

شیشه های دوجداره یکی از مهمترین اجزای پنجره های دوجداره بشمار میرود که میزان کاهش اتلاف و هدر رفت انرژی حرارتی و کاهش صدا به نوع شیشه و کیفیت آن بستگی دارد. سطح بیشتر یک پنجره دوجداره را شیشه تشکیل می دهند از این روی کیفیت شیشه نصب شده در پنجره مهمترین نقش را در این میان ایفا می کند.

برای آن که عایق بندی حرارتی شیشه های دوجداره یا سه جداره به بهترین شکل ممکن انجام شود بهتر است فضای بین جداره شیشه نیز تا حد ممکن نیز عایق باشد .تزریق یک گاز با ضریب انتقال حرارتی پایین باعث میشود تا جریان انتقال گرما از روش همرفت به حداقل کاهش یابد.

حال این سوال مطرح می شود که کدام نوع گاز می تواند عایق بندی بهتری در شیشه پنجره دوجداره ایجاد کند؟ انتخاب بهترین گاز در شیشه دوجداره این سوالی است که ما قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم که قطعاً میتواند برای شما بسیار مفید باشد.

نقش گاز آرگون در شیشه دوجداره پنجره

ویژگی گاز شیشه دوجداره پنجره UPVC

در قدم اول و پیش از آنکه تشخیص دهیم کدام گاز برای شیشه دوجداره مناسب تر است لازم است با شاخصه ها و مولفه های انتخاب گاز برای شیشه دوجداره پنجره آشنا شویم. انتخاب شاخصه ها در سه راستای ایمنی، سلامت مصرف کننده و نیز خواص عایق بندی مناسب انتخاب می شوند.

■ غیر سمی بودن

غیر سمی بودن گاز و عدم آسیب به سلامتی افراد مهمترین ویژگی گاز مورد انتخاب باید باشد. نشت گاز به بیرون از شیشه هنگام شکسته شدن نباید مشکل تنفسی را برای افراد ایجاد کند. علاوه بر آن مهم است که گاز اثر مخرب بر طبعیت و یا لایه ازون نداشته باشد.

■ ضریب هدایت حرارتی پایین

ضریب هدایت حرارتی کمتر، دومین ویژگی مهم گاز مورد استفاده در شیشه دوجداره میباشد. این ویژگی سبب میشود گرمای کمتری از میان شیشه ها عبور کند و شیشه اتلاف انرژی کمتری داشته باشد.

■ عدم اشتعال و انفجار

عدم اشتعال و یا انفجار مولفه و شاخصه بعدی در انتخاب گاز شیشه دوجداره میباشد. شعله مستقیم، تابش آفتاب و گرما نباید باعث اشتعال و یا انفجار در گاز مورد استفاده شود.

■ غیر مخرب

ماندگاری طولانی مدت گاز در فضای شیشه نباید تاثیر مخربی به روی شیشه و سایر اجزای آن داشته باشد. هرگونه تخریب علاوه بر آسیب به اجزای شیشه میتواند باعث فرار گاز به بیرون و بخاز زدگی شیشه دوجداره شود. ویژگی یک گاز بدون ایجاد خورندگی و واکنش شمیایی حداقل باید برای 15 سال تضمین شود.

■ فراوانی در طبیعت و قیمت مناسب

فراوانی در طبیعت و عدم پیچیدگی در فرآیند تولید، ویژگی بعدی گاز شیشه دوجداره باید باشد. این ویژگی سبب می شود گاز مورد استفاده از قیمتی مقرون به صرفه و اقتصادی برخوردار باشد.

■ چگالی بیشتر از هوا

چگالی یا دانسیته به تراکم ملوکولی یک گاز در حجمی مشخص گفته می شود. تراکم ملوکولی بیشتر میتواند تاثیرات بسزایی در مقابل امواج صوتی داشته باشد. برای این منظور گاز مورد انتخاب باید از هوا سنگین تر باشد.

■ بی رنگ و بی بودن

شفافیت گاز و عدم تغییر رنگ با گذشت زمان از دیگر ویژگی گاز انتخابی میباشد. تزریق گاز بین شیشه دوجداره نباید تغییری در شفافیت شیشه ایجاد کند.

انواع گاز شیشه دوجداره پنجره UPVC

امروزه استفاده از یک گاز جایگزین هوا برای عایق حرارتی در شیشه های دوجداره به عنوان امری لازم الاجرا در فرآیند تولید شیشه های محسوب می شود. در انتخاب گاز برای شیشه دوجداره باید تمام ویژگی های مطرح شده تا حد امکان تامین شود. این ویژگی ها تنها محدود به چند گاز خاص است که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

گاز آرگون :

گاز آرگون (به انگلیسی ARGON) از انواع مختلف گازهای موجود در جو زمین که از واژه ای یونانی به نام تنبل یا غیر فعال گرفته شده است. دلیل نام گذاری این گاز بی اثر بودن و عدم فعالیت شمیایی آن است .گاز آرگون از هوای مایع شده و به روش تقطیر جز به جز آماده سازی می شود . این گاز در هر دمایی بی رنگ بی بو و یک درصد از هوای اطراف ما را شامل میشود.

گاز آرگون برای نخستین بار در سال 1894 توسط دو دانشمند بریتانیایی به نام های لرد رایلی و سر ویلیام رمزی از هوا جدا شد. بررس های این دو دانشمند حاکی از آن بود که نیتروژنی که با حذف اکسیژن از هوا تهیه می‌شود، حدود 0.5 درصد چگالی بیشتری از نیتروژنی که از منابع شیمیایی مانند آمونیاک حاصل می‌شود، دارد.

گاز سنگین تری که پس از حذف اکسیژن و نیتروژن از هوا باقی میماند همان آرگون و اولین گاز نجیبی بود که روی زمین کشف شد. نجیب بودن گاز (بی اثر بودن شیمیایی) باعث شده کلمه یونانی argos یا تنیبل برای آن نامگذاری گردد.

علاوه بر استفاده گاز آرگون در شیشه دوجداره، به طور معمول آرگون یکی از عناصر مورد استفاده در صنعت جوشکاری است؛ زیرا فضایی بی اثر را فراهم می‌کند که باعث می‌شود فلزات جوش داده شده اکسید نشوند. مضاف بر آن آرگون را می‌توان در طیف گسترده‌ای از صنایع از جمله پزشکی، نورپردازی و تولید لامپ، تولید لباس غواصی و … استفاده کرد.

ضریب هدایت حرارتی گاز آرگون در شیشه دوجداره چقدر است ؟

ضریب هدایت گرمایی خاصیتی از اجسام و یا گازها است که توانایی آنها در انتقال گرما و سرعت انتقال گرما بیان می کند. واحد ضریب هدایت حرارتی در سیستم SI به صورت وات بر کلوین متر است. به طور مثال ضریب هدایت حرارتی آلومینیوم خالص W/mk 237  و ضریب هدایت حرارتی چوب برابر W/M.K) 0.4)  است که نمایانگر آن است آلومینیوم حرارت را بسیار بیشتر و سریعتری ( 590 برابر) را در قیاس با چوب هدایت میکند.

ضریب هدایت حرارتی گاز آرگون برابر است با 0.0177 W/M.K که با توجه به ضریب هدایتی هوا که 0.0263 W/MK میباشد، حرارت بسیار کمتری را به نسبت هوا از خود منتقل میکند. با یک تقسیم بندی ساده متوجه میشویم که ضریب هدایت گرمایی گاژ آرگون حدود 33 درصد از هوای معمولی کمتر است.

سرعت عبور صدا از گاز آرگون در شیشه دوجداره چقدر است ؟

سرعت صوت، مقدار مصافتی که یک موج صدا میتواند در زمان یک ثانیه از یک جسم یا سیال عبور کند. سرعت صوت در گازها با چگالی یا تراکم ملوکولی گاز ارتباط مستقیمی دارد. هرچه تراکم ملوکولی گاز بیشتر باشد سرعت عبور صوت نیز به مراتب کمتر خواهد شد.

استفاده از گازی که سرعت عبور صوت یا صدای آن کمتر از هوا باشد باعث بهینه شدن شیشه دوجداره در برابر امواج صوتی خواهد شد. سرعت عبور صوت در گاز آرگون برابر 323 متر بر ثانیه است. این مقدار برای هوا به طور میانگین 345 متر بر ثانیه است. اگر چه اختلاف عدد ناچیزی است اما همین مقدار هم میتواند تاثیری هر چند نامحسوس بر عایق صوتی شیشه مورد نظر داشته باشد.

چگالی گاز آرگون در شیشه دوجداره چقدر است ؟

چگالی یا دانسیته میزان جرم یک عنصر یا ماده ای را به ازای حجم واحد بیان می کند. یا به عبارت دیگری جرم (وزن) واحدی از حجم مثل متر مکعب یا سانتی مکعب را بیان می کند. چگالی گاز در شیشه های دوجداره بیشتر با سرعت عیور صدا از بین شیشه ها ارتباط مستقیمی دارد. گازهایی که چگالی بیشتری به نسبت هوا دارند، سرعت عبور صدا از آنها به مراتب کمتر خواهد بود. چگالی گاز آرگون 1.784 گرم بر لیتر است. این واحد در هوا برابر 1.23 گرم بر لیتر است که بیانگر چگالی بیشتر آرگون به نسبت هوا است.

گاز کریپتون :

از دیگر انواع گازی که خواص آن امکان استفاده در شیشه دوجداره را داردف میتوان به کریپتون (KRYPTON) اشاره کرد. کریپتون یک گاز نابلغا (بی رنگ و بی بو) و دارای ترمال کانداکتیویتی (ضریب انتقال حرارتی) بسیار پایین تری نسبت به هوا و حتی گاز آرگون است. نام گاز کریپتون از واژه کریپتوس kryptos گرفته شده است که به معنی مخفی است چون این عنصر تا مدت زیادی کشف نشده باقی مانده بود.

از گاز کریپتون در تولید لامپ های رشته ای، کالیبراسیون دستگاه طیف سنجی صنعت پزشکی و تصویر برداری MRI، جوش هسته ای و صنایع نظامی بیشترین کاربرد را دارد. قیمت بالای این گاز به نسبت گاز آرگون باعث شده استفاده از آن صرفا به پروژ های ساختمانی خاص با نمای شیشه ای گسترده محدود شود. کریپتون را در کارخانه های جداسازی هوا از طریق تقطیر جزء به جزء هوای مایع استحصال می کنند.

ضریب هدایت حرارتی گاز کریپتون شیشه دوجداره چقدر است ؟

همانطور که اشاره کردیم ضریب هدایت حرارتی بیانگر سرعت رسانش گرما از یک سمت به سمت دیگر است. ضریب هدایت حرارتی در گاز کریپتون 0.0094 W/MK میباشد. در قیاس با ضریب هدایت حرارتی هوا که برابر با 0.0263 W/MK و ضریب هدایت حرارتی گاز آرگون که برابر با 0.0177 W/M.K میباشد، گاز کریپتون هدایت گرمایی بسیتر کمتری نسبت به این دو گاز دارد.

در مقایسه با یک شیشه دوجداره بدون گاز، میزان هدایت حرارتی شیشه دوجداره پر شده از کارپیتون، %64 اتلاف انرژی کمتری خواهد داشت.

سرعت عبور صدا از گاز کریپتون شیشه دوجداره چقدر است ؟

کاهش سرعت عبور صوت از یک گاز نشان دهنده آن است که گاز مورد یحث عملکرد بهتری در برابر امواج صوتی دارد. هرچه اختلاف سرعت صوت در گاز با سرعت صوت در هوا بیشتر باشد (منفی) شیشه دجداره نیز عایق بندی بهتری در بابر آلودگی صوتی خواهد داشت.

سرعت صوت در گاز کریپتون 223 ممتر بر ثانیه است که این سرعت حتی بسیار کمتر از سرعت صوت در گاز آرگون است. در نتیجه گاز کریپتون با کاهشی %35 از عبور امواج صوتی در شیشه دوجداره بهترین عملکرد صوتی را دارد.

چگالی گاز کریپتون در شیشه دوجداره چقدر است ؟

هرچه چگالی یک گاز بیشتر از هوای معمولی باشد، گاز در برابر انتقال حرارت و عبور امواج صوتی عملکرد بهتری دارد. چگالی گاز کریپتون جهت تزریق در شیشه دوجداره برابر با 3.74 گرم بر لیتر است که در این مورد به خصوص نیز چگالی بسیار بالاتری نسبت به هوا و گاز آرگون دارد.

چرا از گاز کریپتون به جای گاز آرگون در شیشه دوجداره استفاده نمی شود؟

غلظت کریپتون موجود در هوا بسیار کمتر از گاز آرگون است. برای تولید با صرفه اقتصادی باید حجم بسیار بالایی هوا را در کارخانه جداسازی داشته باشیم که خود فرایندی زمان بر و نیاز به انرژی بالایی دارد. همین امر سبب شده گاز کریپتون قیمت بسیار بالایی به نسبت گاز آرگون داشته باشد. قیمت بالای گاز کریپتون باعث شده استفاده از آن محدود به پروژه های ساختمانی خاص باشد.

گاز هگزا فلوراید گوگرد

سولفور هگزا فلوراید یا اس‌ اف‌ سیکس (فرمول SF6) یک ترکیب معدنی بی‌رنگ، بی‌بو، اشتعال‌ناپذیر که در دسته ی گازهای گلخانه‌ای جای می‌گیرد. گازسولفور هگزا فلوراید برای اولین بار در سال 1906 میلادی توسط دانشمند فرانسوی هانری مواسان از کنار هم قرار گرفتن گوگرد و فلوئور کشف شد. هگزا فلورید گوگرد و دی اکسید کربن نیز همانند دو گاز پرکننده قبلی می توانند برای عایق بندی گرمایی و صوتی شیشه دوجداره گزینه ای مناسب باشند و از آن ها نیز امروزه استفاده می شود. و نزدیک به پنج برابر از هوا سنگین‌تر است.

سالانه 8000 تن گاز هگزا فلوراید گوگرد در جهان تولید میشود که درصد کمی از این گاز در عایق کردن شیشه های دوجداره استفاده می شود. تنفس اس‌ اف‌ سیکس موجب کاهش ارتعاش تارهای صوتی و بسامد صدا می‌شود اما در صورتی که حجم بیشتری از گاز از طریق تنفس وارد بدن میتواند موجب خفگی یا مرگ نیز شود.

ضریب هدایت حرارتی گاز هگزا فلوراید گوگرد شیشه دوجداره چقدر است ؟

ضریب هدایت گرمایی گاز هگزا فلوراید گوگرد 0.0136 W/MK میباشد. یک جمع و تفریق ساده نشان می دهد ضریب هدایت حرارتی گاز هگزا فلوراید کمتر از گاز آرگون و هوا و بیشتر از گاز کریپتون است. از این رو در درجه بندی هدایت حرارتی گاز هگزا فلوراید گوگرد در جایگاه دوم قرار دارد. یک شیشه دوجداره پر شده با گاز هگزا فلوراید گوگرد میتواند تا %48 راندمان بهتری در جلوگیری از انتقال حرارت نسب به یک شیشه دوجداره ساده داشته باشد

سرعت عبور صدا از گاز هگزا فلوراید گوگرد شیشه دوجداره چقدر است ؟

سرعت کمتر عبور صدا از گاز به بهینه شدن شیشه دوجداره در برابر امواج صوتی کمک خواهد کرد. سرعت صوت یا عبور صدا در گاز هگزا فلوراید گوگرد 136 متر بر ثانیه است. در جدول امتیازدهی سرعت عبور صوت صدا از گاز هگزا فلوراید در بین سایر گازهای مطرح شده در جایگاه نخست قرار دارد.  از این رو این گاز بهترین گزینه برای عایق صوتی شیشه دوجداره است. اختلاف میزان صدای عبوری از شیشه دوجداره با هگزافلوراید گوگورد در قیاس با شیشه معمولی در حدود %60 میباشد.

چگالی گاز هگزا فلوراید گوگرد چقدر است ؟

چگالی گاز هگزا فلوراید گوگرد 6.17 گرم بر لیتر است. این میزان اختلاف چگالی گاز هگزا فلوراید گوگرد در بین دیگر گازهای تنها دلیلی است که باعث بهترین عملکرد را در کاهش امواج عبوری صدا از شیشه دوجداره داشته باشد.

چرا از گاز هگزا فلوراید گوگرد در شیشه دوجداره استفاده نمی شود ؟

این گاز به صورت مایع در صورت تماس با پوست موجب سوختگی در فرد می شود که استفاده از آن به ایمنی و دستور العمل های خاصی نیازمند است. استنشاق این گاز از یک غلظتی فراتر باشد سبب خفگی فرد و در نهایت منجر به مرگ وی می گردد. علاوه بر آن در صورت افزایش قابل توجه دما و قرار گرفتن در معرض شعله منجر به انفجار خواهد شد.

در شرایطی که فرایند انبارش، استفاده و تزریق گاز به درستی انجام گیرد، منعی در استفاده از گاز هگزا فلوراید گوگرد در تولید شیشه دوجداره وجود ندارد. کاهش محسوس صدای عبوری از شیشه دوجداره با هگزا فلوراید باعث شده از این گاز در طراحی و ساخت شیشه های سالن فرودگاه و ساختمان های در معرض صدای شدید استفاده گردد.

کدام گاز برای شیشه دوجداره مناسب تر است ؟

با توجه به خواص و میزان فراوانی گاز در طبعیت، بیشترین حجم از استفاده از گاز پر کننده شیشه دوجداره به دو گاز آرگون و کریپتون اختصاص دارد. گاز هگزا فلوراید گوگرد با توجه به قوانین و شرایط سختگیرانه در انبارش و استفاده در جایگاه بعدی قرار دارد. تفاوت استفاده از گاز آرگون و کریپتون صرفا به قیمت تمام شده باز می گردد. تولید کریپتون با توجه به میزان بسیار ناچیز آن در هوا باعث شده قیمت بالاتری نسبت به گاز آرگون داشته باشد.

ویژگی مهم در مورد گاز آرگون این است که  تاثیر رسانایی حرارتی گاز آرگون حدودا 33% درصد کمتر از هوا است. قیمت مناسبت تری دارد و فرآیند تولید و جدا سازی آن از هوا فشرده چندان پیچیده نیست. زمانی که دو ویژگی هزینه و عملکرد با هم در نظرگرفته می شود. گاز آرگون در این رقابت پیروز است زیرا هم ارزان است و هم به سادگی میتوان آن را خرید کرد.

در نتیجه با توجه به قیمت و میزان دسترسی، گار آرگون در شیشه های دوجداره گزینه مناسب تری در بین سایر گازها میباشد. اگرچه کریپتون گران قیمت است ولی می تواند یک گزینه کاملا مناسب برای عایق حرارت در شیشه های دوجداره به شمار رود.  چنانچه به دنبال تولید شیشه ای با حداکثر عایق صوتی هستید، پیشنهاد ما استفاده از گاز هگزافلوراید به عنوان گاز پر کننده است.

گاز آرگون در شیشه دوجداره عایق حرارت است ؟

گاز آرگون در صنعت درب پنجره بسیار پرکاربرد است. این گاز به جز اینکه غیرسمی است، فوق العاده مقرون به صرفه نیز است بنابراین جایگزین مناسبی به جای هوای است. ویژگی مهم گاز آرگون میزان رسانش حرارتی آن است که به نسبت هوای معمولی حدود 33 درصد کمتر است. از این رو با هزینه ای بسیار کمتر میتوانید، شیشه بهینه شده در انتقال کمتر حرارت را داشته باشید.

ویژگی گاز آرگون در شیشه دوجداره :

 1. اثر غیر مخرب و بی اثر بودن گاز.
 2. کاهش ضریب ارتقال حرارت و ذخیره انرژی بیشتر انرژی.
 3. فروانی در طبعیت و قیمت مناسب.
 4. غیر سمی بودن و سازگار با محیط زیست.
 5. عدم ایجاد اشتعال و انفجار.

تمامی موارد مطرح شده باعث شده است تا امنیت و ایمنی در شیشه های دوجداره ای که از گاز آرگون در آنها استفاده دارند تامین شده و شما بتوانید با خیال راحت از آن استفاده داشته باشید.

گاز آرگون در شیشه دوجداره عایق صدا است ؟

لازم است بدانیم گاز آرگون در واقع رسانای صدا است، به این معنی که قابلیت عبور امواج صدا از خود را دارد. اما باید توجه داشت چگالی بیشتر باعث شده که گاز آرگون نسبت به هوا به میزان کمتری صدا را منتقل می‌کند.

با توجه به چگالی بالاتر و انباشتگی بیشتر ملوکولی آرگون نسبت به هوا، انتقال امواج صوتی از یک محیطی که آرگون دارد به محیط دیگر کمتر خواهد بود. بنابراین، استفاده از آرگون در فضای بین شیشه‌های پنجره دوجداره می‌تواند منجر به کاهش انتقال صدا از خارج به داخل ساختمان شود.

سرعت عبور صدا از هوا 345 متر بر ثانیه و سرعت عبور صوت از گاز آرگون 323 متر بر ثانیه است. از این رو میزان کاهش صدا در حدود 7 درصد است که این رقم بسیار ناچیز و تا حدودی غیر ملموس است.

اگر چه کاهش رسانایی صدا با استفاده از آرگون می‌تواند بهبود عایق صوتی پنجره دوجداره را فراهم کند اما این مسئله بیشتر به عوامل دیگری مانند ضخامت شیشه‌ها، فاصله بین شیشه‌ها و ساختار کلی پنجره تأثیر دارد. صرفا تاکید بر استفاده از شیشه دوجداره با گاز آرگون نمیتواند تاثیر چندانی کاهش صدا برای شما داشته باشد.

بهترین گاز برای عایق صوتی در شیشه دوجداره

چگالی یا دانسیته بسیار بالای گاز هگزا فلوراید گوگرد در قیاس با سایر گازها سبب شده این گاز بهترین عملکرد را در برابر امواج مزاحم صوتی داشته باشد. سرعت عبور صدا از گاز هگزا فلوراید در حدود 136 متر بر ثانیه است. در مقایسه با هوا، شیشه دوجداره ای که فضای میان آن از گاز هگزا فلوراید گوگرد پر شده باشد %60 کمتر از شیشه دوجداره معمولی صدا را از خود عبور می دهد.

بهترین گاز برای عایق حرارتی شیشه دوجداره

در بین سه گاز آرگون، کریپتون، هگزا فلوراید گوگرد، گاز کریپتون کمترین رسانش حرارتی دارد. چنانچه به دنبال پنجره ای با کمترین اتلاف انرژی هستید از شرکت تولید کننده پنجره خود بخواهید از شیشه های دوجداره با گاز کریپتون برای نصب پنجره استفاده نماید.

ضریب انتقال حرارت هوا در شیشه دوجداره = 0.0263 W/MK (رتبه چهارم).

ضریب انتقال حرارت گاز آرگون در شیشه دوجداره = 0.0177 W/MK (رتبه سوم).

ضریب انتقال حرارت گاز هگزا فلوراید در شیشه دوجداره = 0.0136 W/MK (رتبه دوم).

ضریب انتقال حرارت گاز کریپتون در شیشه دوجداره = 0.0094 W/MK (رتبه اول).

نحوه تزریق گاز آرگون شیشه دوجداره :

روش گاز زدن شیشه دوجداره چندان فرایند پیچیده ای نیست اما لازم است میزان و حجم آن کاملا کنترل شده باشد در غیر این صورت شیشه مورد نظر از کارایی لازم برخوردار نیست.

برای گاز زدن شیشه دوجداره با گاز آرگون (یا هر نوع گاز دیگری) از دستگاهی استفاده می شود که هم وظیفه تزریق گاز آرگون را دارد، هم نمایش حجم گاز وارد شده و هم مکش هوای داخلی آن. این دستگاه بطور همزمان عمل پر شدن و مکش هوای داخل را انجام میدهد. هنگامی که این فرایند به صورت اتوماتیک صورت می گیرد موجب تخلیه کامل هوای داخلی شده و احتمال بروز همگن شدن یا اختلاط دو گاز را نیز کمتر میکند.

میزان و حجم گاز وارده به شیشه به صورت اتوماتیک و بر مبنای مشخصات شیشه (مساحت و ضخامت بین لایه ها) محاسبه میشود. حجم گاز عیناً بر حسب نیاز وارد شده و در مقابل هوای موجود کاملا خارج می گردد.

در این میان یک آنالیزور فرایند پر شدن را بطور کامل مانیتور می کند با رسیدن به غلظت گاز از پیش تعیین شده، فرآیند پر شدن به طور خودکار متوقف می شود و نازل ها از شیشه جدا می شوند.

فرایند تزریق گاز آرگون به شیشه دوجداره، با مسدود کردن سوپاپ های تزریق تکمیل می شود. سوپاپ ها بسته تا مانع از خروج گاز تزریق شده شوند.

نحوه تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره :

تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه پنجره به شما کمک کند تا بتوانید سطح کیفی شیشه دوجداره خود را بهتر مورد ارزیابی قرار دهید، چرا که یکی از عوامل بسیار مهم برای بالا بردن کیفیت و کارایی این نوع شیشه‌ها، نوع گازی است که در فاصله میان دو شیشه تزریق می‌شود.

امروزه یکی از گازهایی که استفاده بسیار بالا و تاثیر نسبتاً چشمگیری روی عایق بودن این نوع پنجره‌ها دارد، گاز آرگون می‌باشد ما در ادامه روش ‌های تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • مشاهده سوپاپ تزریق گاز آرگون در شیشه دوجداره :

مشاهده سوپاپ تزریق گاز آرگون، یکی از نشانه های مهم وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره است. قیمت تمام شده‌ این سوپاپ‌ها و قرار گرفتن آن‌ها در شیشه دوجداره بیشتر از قیمت گاز آرگون است. با توجه به این موضوع منطقی نیست که شرکتی برای رقم ناچیز هزینه گاز آرگون بخواهد از تزریق آن صرفنظر نماید. سوپاپ قطعه ای پلاستکی و گرد است که روی اسپیسرها مونتاژ میشود.

 • استفاده از اسپیسرهای یکپارچه در تولید شیشه دوجداره گاز دار :

استفاده از اسپیسرهای یکپارچه، احتمال نشت گاز در زمان تزریق را به شکل محسوسی کاهش میدهد. جهت اطمینان از تزریق کامل گاز و جلوگیری از خروج گاز آرگون در شیشه دوجداره در زمان تزریق حتما باید از اسپیسر‌های یکپارچه استفاده کرد و شیشه طی دو بخش، اولیه (بوتیل) و ثانویه (چسب پلی سولفاید) توسط چسب‌های بوتیل و پلی سولفاید مخصوص عایق بندی گردد.

 • اختلاف دمای محسوس داخل و خارج شیشه دوجداره :

اختلاف محسوس دما بین جداره داخلی و بیرونی یکی از راه‌های تشخیص وجود گاز داخل و خارج شیشه دوجداره است. چنانچه داخل شیشه دوجداره به مقدار لازم گاز آرگون تزریق شده باشد باید جداره بیرونی شیشه دوجداره در فصل زمستان که در معرض هوای آزاد و بیرون قرار داد کاملا سرد باشد و جداره داخلی شیشه که در معرض هوای محیط داخلی قرار دارد باید هم دما با محیط باشد.

این اختلاف دما با لمس کردن، کاملا قابل تشخیص است.  هر دو دست خود را بروی هر دو سطح داخلی و خارجی شیشه قرار دهید. اختلاف دما باید کاملا برای شما محسوس باشد. تزریق گاز آرگون باعث می‌گردد که انتقال حرارت در شیشه‌ها رخ ندهد.

غلظت گاز آرگون در شیشه دوجداره چقدر است ؟

غلظت و حجم گاز درون شیشه دوجداره باید بیش از ۹۰ درصد باشد. با گذشت زمان ممکن است از این غلظت کم می‌شود، مقدار نشت از این غلظت چیزی حدود ۰.۵ تا ۱ درصد می‌باشد. کیفیت عایق حرارتی شیشه دوجداره‌ای که از گاز آرگون پر شده باشد تا زمانی که غلظت گاز به بیش از ۷۵ درصد نرسد تاثیر چندان محسوسی در این زمینه نخواهد داشت.

فشار گاز آرگون در شیشه دوجداره چقدر است ؟

همانطور که در مورد گاز آرگون گفته شد، غلظت این گاز باید بیش از 90 درصد از حجم داخل شیشه باشد. اما در این میان فشار منطقه محل نصب پنجره نیز باید سنجیده شود تا گاز به میزان کافی تزریق شود.

برای مثال، در محیط هایی مانند مناطق ساحلی و کم سطح نسبت به دریا که فشار هوا بالاتر از سایر مناطق است، باید مقدار گاز داخل شیشه به حداکثر برسد، تا شیشه در اثر فشار بالای سطح آن مقعر نشود.

در مناطق کوهستانی و ارتفاعات که فشار هوای کمتری وجود دارند باید برعکس عمل شود، و گاز متناسب با فشار هوای منطقه ببا حجم کمتری بین شیشه ها تزریق شود.

طول عمر گاز آرگون در شیشه دوجداره چقدر است ؟

طول عمر گاز آرکون در شیشه دوجداره بیش از هر چیزی به میزان عایق بندی شیشه و عدم تبادل و گردش هوا بین جداره ها بستگی دارد. هرگونه صدمات به جداره شیشه ها و یا مواد چسبنده اطرف آن، احتمال برزو نشتی گاز آرگون در شیشه ها را افزایش میدهد. مشاهده هرگونه بخار بین جداره ها و یا اختلاف دمای کم بین جداره داخلی و خارجی حاکی از پایان عملکرد گاز آرگون میباشد. در شرایط نرمال و عدم نشت، طول عمر گاز آرگون بین 15 تا 20 سال می باشد.

چطور بفهمیم گاز آرگون در شیشه دوجداره تخلیه شده است ؟

جند دلیل میتواند احتمال خروج گاز آرگون در شیشه دوجداره را افزایش دهد.

بروز ترک و شکستگی در شیشه :

بروز هرگونه ترک یا شکستگی در جداره های شیشه احتمال خروج گاز آرگون از فضای شیشه را افزایش می دهد. نشت گاز از منافذ ترک خورده طی انقباظ و انبساط گاز بر اثر اختلاف دما انجام می شود.

عدم اختلاف دما در جداره های شیشه:

خروج گاز آرگون از جداره های شیشه باعث ایجاد جریان همرفتی انتقال گرما می شود. همین امر باعث میشود اختلاف دما بین جداره داخلی و خارجی به حداقل ممکن کاهش یابد و در فصل زمستان هر دو لایه شیشه دمای نسبتا یکسانی دارند.

عرق کردن و بخار زدگی شیشه دوجداره:

در کنار دو دلیل مطرح شده، عرق کردن شیشه دو جداره از فضای فیمابین دو لایه میتواند نشانه دیگری از تخلیه گاز آرگون از شیشه دوجداره باشد. با خروج گاز آرگون از شیشه، هوای مرطوب محیط اطراف جایگزین گاز آرگون شده و باعث عرق کردن شیشه دوجداره از بین دو لایه شیشه میشود. در نظر داشته باشید تعریق شیشه از سمت داخل خانه ارتباطی به خروج یا تخلیه گاز آرگون ندارد.

قیمت شیشه دوجداره با گاز آرگون :

قیمت شیشه دوجداره با گاز آرگون با توجه به فرآیند نه چندان پیچیده تزریق گاز آرگون و قیمت پایین گاز چندان تفاوت قیمتی با شیشه بدون گاز ندارد. اما با توجه به تاثیر گاز آرگون در کاهش اتلاف انرژی حرارتی حتما در زمان خرید پنجره دوجداره، از تزریق گاز آرگون بین جداره شیشه ها اطمینان حاصل کنید. با توجه به نوسانات قیمتی در سال 1402، قیمت شیشه دوجداره با گاز آرگون به شرح ذیل میباشد

 1. قیمت شیشه دوجداره با گاز آرگون با ضخامت 6+10+4                                   7.500.000 ریال برای هر متر مربع.
 2. قیمت شیشه دوجداره با گاز آرگون با ضخامت 4+12+4                                   6.800.000 ریال برای هر متر مربع.
 3. قیمت شیشه دوجداره با گاز آرگون با ضخامت 6+8+6                                     8.500.000 ریال برای هر متر مربع.
 4. قیمت شیشه سه جداره با گاز آرگون با ضخامت 4+10+4+10+4 میلمیتر            9.800.000 ریال برای هر متر مربع.

شیشه دوجداره بدون گاز چیست ؟

شیشه دوجداره بدون گاز به شیشه ای گفته می شود که گاز محبوس شده در بین جداره های شیشه هوا باشد. هوا اگرچه بین جداره های شیشه ساکن و بدون حرکت است اما عایق مناسبی برای هدایت گرمایی محسوب نمیشود. امروز شیشه دوجداره بدون گاز بدلیل رسانش حرارتی نسبتاً بالا چندان محبوبتی بین خریداران ندارد.

شیشه دوجداره بدون گاز عموماً در کارگاه های کوچک و به روش غیر صنعتی و دستی تولید می شود. در زمان خرید به صنعتی بودن فرایند تولید شیشه دوجداره دقت کنید.

روش تست گاز آرگون شیشه دوجداره :

روش تست گاز آرگون در شیشه دوجداره توسط دستگاه مخصوصی انجام میشود. علی رغم آنکه در بالا به چند روش  جهت تشخیص وجود گاز آرگون اشاره کردیم، اما هیچ کدام از موارد ذکر شده نمیتواند میزان و غلظت گاز آرگون در شیشه را به ما اثبات نماید. تست غلظت گاز آرگون به سه روش انجام میشود.

 • روش تست مخرب گاز آرگون:

در این روش که به منظور کنترل و بازرسی بر روی چند نمونه انجام میشود، شکافی به روی چسب اطراف شیشه ایجاد و بخشی از گاز درون شیشه توسط یک ابزار مکش همانند سرنگ نمونه برداری میشود. گاز نمونه به دستگاه آنالیز وارد شده و نتایج به روی نمایشگر ظاهر میشود. در نمونه های جدیدی از دستگاه ها، مکش و سنجش گاز تماماً توسط یک دستگاه بسیار کوچک اندازه گیری میشود

این روش یک روش مخرب برای شیشه مورد نظر بوده و شیشه پس از تست مجدداً باید با گاز مورد نظر پر و عایق بندی شود. انجام این روش در پروژه های بزرگ ساختمانی برای انجام آزمون به روی جند شیشه منتخب انجام می شود.

 • روش تست  غیر مخرب گاز آرگون:

در این روش با ایجاد و ارسال جرقه هایی با ولتاژ بالا به داخل جداره شیشه و سنجش طیف رنگ ایجاد شده، میزان و غلظت گاز درون شیشه کنترل میگردد. رنگ نور ایجاد شده حاصل جرقه های ایجاد شده توسط حسگر دستگاه آنالیز شده و غلظت گاز درون شیشه اندازه گیری میشود. غلظت با واحد درصد بین عدد 0 تا 100  و با دقت دوصدم اندازه گیری و بیان میشود.

روش اندازه گیری آنلاین :

با قرارگیری بک ماژول درون شیشه، میزان غلظت گاز توسط حسگرهای این ماژول اندازه گیری و بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. انرژی این حسگر یا توسط باطری و یا به روش بی سیم و القایی تامین میشود. قابلیت نمایش دما و فشار گاز از دیگر ویژگی این ماژول اندازه گیری گاز شیشه دوجداره است. این ماژول بیشتر در محیط های آزمایشگاهی و صنایع نظامی بیشتر کاربرد دارد.

قیمت و هزینه گاز آرگون در شیشه دوجداره :

قیمت گاز آرگون شیشه دوجداره، تابعی از حجم سیلندر، برند و خلوص گاز است. هرچه خلوص گاز بیشتر باشد قیمت گاز نیز بیشتر خواهد شد. به طور کلی خرید گاز آرگون به دو صورت امکان پذیر است:

 1. خرید کپسول آرگون با گاز پرشده به صورت فابریک
 2. شارژ گاز آرگون در کپسول خالی توسط شرکت های تولید کننده گاز

به طور میانگین قیمت گاز آرگون 40 لیتری به هم کپسول ساخت کشور چین در سال 1402 بین 5.000.000 تا 6.000.000 تومان قیمت دارد. بسته به خلوص گاز ممکن است این ارقام تا حدودی متغیر باشند.

قیمت گاز آرگون 10 لیتری به همراه کپسول ساخت کشور چیین در سال 1402 با خلوص 99.99 به طور تقریبی قیمتی بین 2.000.000 الی 2.300.000 تومان قیمت دارد.

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید