وزن پنجره وین تک

یکی از سوالات متداولی که پیرامون پنجره های دوجداره وین تک مطرح میشود آن است که وزن پنجره وین تک چقدر است؟ و یا به عبارتی دیگر وزن پنجره وین تک چگونه محاسبه میشود؟

پنجره های دوجداره upvc بیش از 20 سال است که در صنعت ساختمان به رقیبی جدی برای پنجره های آهنی و آلومینیومی تبدیل شده است. ویژگی های بسیار مثبت در بخش هوابندی و عایق بندی در این پنجره ها باعث شده استفاده از نسل های قدیمی تر کاملاً منسوخ گردد.

با اطلاع از نحوه محاسبه وزن پنجره وین تک میتواند تا حد زیادی بر اصالت و استاندارد بودن پنجره وین تک خود اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این میتوانید وزن سازه های upvc را در محاسبات عمرانی یا معماری پروژه ساختمانی را به سادگی محاسبه کنید. اگر میخواهید بدانید وزن پنجره وین تک چقدر است و چطور میتوان از روی یک طرح وزن پنجره را محاسبه کرد این مقاله مهم از یو پی وی سی کالا را از دست ندهید چرا که در هیچ یک از سایت ها و منابع نمیتوانید چنین اطلاعات کاملی را بدست آورید.

وزن پنجره وین تک

وزن پنجره وین تک چطور محاسبه می شود

پیش از تشریح این موضوع ابتدا لازم است بدانید که فرآیند تولید در و پنجره های دوجداره UPVC از قرار گیری متریال مختلفی همچون پروفیل های UPVC، شیشه های چند جداره، یراق آلات و … تشکیل می شود که طی دستور العمل های خاصی در کنار یکدیگر مونتاژ و یا به عبارتی بهم متصل می شوند.

وزن هر یک از متریال های مورد استفاده در ساخت پنجره های دوجداره، تاثیر بسزایی در وزن نهایی محصول ساخته شده خواهد داشت. از این رو لازم است ابتدا با کاربرد و کارایی هر یک از متربال های مصرفی آشنایی لازم را داشته باشیم.

پنجره وین تک

علاوه بر تنوع در متریال های مصرفی، وین تک سبد محصولی متنوع ایی از پروفیل های upvc را در ایران تولید میکند که هر یک از سری پروفیل های تولیدی ، وزن و مشخصات ابعادی کاملا متفاوتی از یکدیگر دارند. عدم اطلاع از مشخصات فنی این پروفیل ها میتواند شما را در نحوه محاسبه وزن پنجره وین تک با خطای زیادی مواجه کند. پس در ابتدا سری پروفیل های تولیدی کارخانه وین تک ایران را به صورت مختصر و کوتاه معرفی میکنیم.

معرفی پروفیل های تولیدی کارخانه وین تک ایران

وین تک به منظور تامین نیاز معماران و فعالین صنعت ساختمان و نیز مطابقت با سبک معماری کشور ایران، اقدام به تولید مقاطع مختلفی از پروفیل های UPVC با مشخصات ابعادی و فنی متفاوتی نموده است. در این خصوص با تولید پروفیل های پنجره دوجداره لولایی در مقاطع 60 و 70 میلیمتر و نیز تولید پروفیل های مختص پنجره دوجداره کشویی در کنار پروفیل های رنگی و لمینیت توانسته سهم بسزایی از تامین پروفیل های مورد نیاز صنعت درب و پنجره دوجداره در کشور را به خود اختصاص دهد. امروزه پروفیل وین تک به دلیل استفاده از با کیفیت ترین مواد اولیه در کنار به روزترین ماشین آلات تولید به عنوان مرغوب ترین پروفیل UPVC تولید داخل شناخته میشود.

پروفیل سری 640 پنجره وین تک :

پروفیل های UPVC سری 640 پنجره وین تک با سطح مقطع 60 میلیمتر و چهار اتاقک داخلی در حال حاضر به عنوان پر فروش ترین پروفیل از سری محصولات upvc پنجره وین تک بشمار میرود. سری 640 وین تک که بیشتر به سری 60 میلیمتر نیز معروف است، از سری پروفیل های مختص ساخت درب و پنجره های دوجداره لولایی محسوب میشود.

قابلیت نصب شیشه های تک جداره، دوجداره و سه جداره و همچنین قابلیت نصب انواع یراق آلات تک حالته، یراق آلات دوحالته و نیز یراق آلات فولکس واگنی از دیگر ویژگی این دسته از پروفیل UPVC وین تک میباشد.

پروفیل سری 700 پنجره وین تک:

پروفیل های UPVC سری 700 پنجره وین تک با سطح مقطع 70 میلیمتر و پنج اتاقک داخلی به عنوان دومین سری از محصولات UPVC سری لولایی پنجره وین تک بشمار می رود. سری 700 وین تک که بیشتر به سری 70 یا پنج کانال نیز معروف است از سری پروفیل های مختص ساخت درب و پنجره های لولایی محسوب می شود.

افزایش عرض سطح مقطع و نیز تعداد شبکه های داخلی باعث افزایش مقاومت خمشی و پیچشی پروفیل به نسبت سری 60 شده است. شبکه ها یا محفظه های داخلی در پروفیل های upvc علاوه بر نقش استاتیکی, تاثیر مهمی در میزان عایق بندی حرارتی و صوتی پروفیل های مصرفی در پنجره های دوجداره دارند.

پروفیل سری 700 بازسازی پنجره وین تک:

پروفیل سری 700 بازسازی پنجره وین تک با سطح مقطع 70 میلیمتر و پنج اتاقک داخلی به عنوان بخش دیگری از پروفیل های سری لولایی وین تک بشمار می رود.کاربرد اصلی و مهم پروفیل قاب بازسازی یا لبه دار در پروژه های بازسازی می باشد.

در این پروژه های عموماً چهارچوب اصلی پنجره قدیمی در جای خود ثابت و صرفاً اجزای داخلی آن جداسازی و تخریب می شوند . قابلیت نصب نوار درزبندی لاستیکی به روی این دیواره، هوابندی پنجره دوجداره سری 700 پنجره بازسازی وین تک را دوچندان کرده و منظره نامطلوبی که گاهاً به واسطه استفاده ناصحیح از مواد پر کننده نظیر چسب ماستیک به وجود می آید را کاملا از بین می برد.

وزن پروفیل های وین تک :

خب حال که سری مقاطع تولیدی تولیدی شرکت وین تک آشنا شدیم لازم است با وزن هر یک از پروفیل های مصرفی در هر گروه نیز آشنا شویم. سعی کردیم اطلاعات ارائه شده در این بخش را به صورت کاملا خلاصه شده در جدولی از پیش تعیین شده ارائه نمایم. اما چنانچه قصد دارید اطلاعات کاملی درباره کاربرد و مشخصات فنی هر یک از مقاطع را کسب نمائید به بخش محصولات در منوی سایت مراجعه نمائید.

وزن پروفیل وین تک

دیگر عوامل موثر بر محاسبه وزن پنجره وین تک :

پیشتر در مورد وزن پروفیل های وین تک صحبت کردیم و حالا باید به عوامل دیگری که بر این پارامتر تأثیر می گذارند نیز اشاره ای داشته باشیم که شامل موارد زیر هستند:

1- تاثیر پروفیل تقویت گالوانیزه در وزن پنجره وین تک :

استفاده از پروفیل های آهنی و جاگذاری آنها در داخل مقاطع پروفیل های یو پی وی سی در حال حاضر به عنوان تنها روش مورد تائید در استحکام بخشی به پنجره های UPVC تلقی می شود. پروفیل گالوانیزه پنجره های دوجداره که به نام پروفیل تقویت گالوانیزه شناخته می شوند مقاطعی U و یا قوطی شکل و با ابعاد مختلف هستند که با مقاومت خمشی بالا مانع از بروز انحنا و یا دفرمگی در پروفیل های UPVC می شوند.

به یاد داشته باشید عمده قدرت و استحکام پروفیل های UPVC از پروفیل های تقویت گالوانیزه تأمین می‌شود که متاسفانه بدلیل مخفی بودن در محصول نهایی و کسب منافع مالی و سود بیشتر از طرف تولید کنندگان از آنها استفاده نمی‌شود.

گالوانیزه پنجره دوجداره

به دلیل تنوع در مشخصات فنی و ابعادی مختلف هر یک از مقاطع پروفیل های تقویت گالوانیزه در پنجره وین تک، در جدولی از پیش تعیین شده علاوه بر وزن متر طولی، مشخصات ابعاد استاندارد هر یک از مقاطع را نیز تهیه کرده ایم فلذا وزن های ارائه شده بر اساس ابعاد و ضخامت استاندارد و مورد تائید شرکت وین تک ارائه شده است.ضخامت پروفیل های تقویت گالوانیزه در این جدول بر اساس ضخامت 1.25 میلیمتر (یک و بیست و پنج صدم میلیمتر) ارائه شده است.

2- تاثیر شیشه در وزن پنجره وین تک :

شیشه تنها جداره ای نور گذر و شفافی است که می تواند باعث عبور نور خورشید این موهبت الهی به داخل خانه یا محل کار ما شده و شادابی و نشاط را برای ما فراهم آورد. محاسبه وزن دقیق شیشه به دلیل تاثیر مستقیم ابعاد اضلاع و مساحت شیشه چندان کاره ساده ای نیست و نمیتوان وزن واحد و مشخصی برای شیشه های دوجداره یا سه جداره در نظر گرفت. میزان مواد پرکننده (چسب) بکار رفته  و نیز پروفیل های اسپیسر پیرامون پنجره، محاسبه دقیق را برای شیشه های دوجداره یا سه جداره با سختی مواجه میکند.

برآورد وزن شیشه، پیش از حمل آن، اطلاعاتی مناسبی برای حمل و جابجایی در اختیار ما می گذارد. از طرفی میزان فشاری که شیشه روی فریم وارد می کند را مشخص می کند. این اطلاعات پیش از خرید شیشه بسیار مفید هستند. میتوانیم وزن تقریبی شیشه ها را با توجه به ضخامت شیشه بکار رفته و تعداد لایه ها تا حدودی محاسبه نمائیم. اطلاع از ضخامت های بکار رفته در تولید شیشه و نیز مساحت شیشه برای محاسبه کفایت میکند

وزن شیشه پنجره وین تک

3- تاثیر یراق آلات در وزن پنجره وین تک :

به کلیه ملزومات و قطعاتی که امکان باز، بسته و قفل شدن لنگه بازشوی درب یا پنجره را فراهم کند به عنوان یراق آلات شناخته می شود. لولای درب و پنجره، دستگیره ها، اسپانیولت ها و زبانه های مکمل اسپانیولت از اهم یراق آلات پنجره دوجداره میباشد.

یراق آلات کمترین سهم از وزن یک درب یا پنجره دوجداره را شامل میشود. محاسبه وزن یراق آلات به دلیل تنوع بسیار بالای محصولات ارائه شده از سوی تولید کنندگان در بخش ابعاد و شکل چندان امر ساده ای نیست و برای محاسبه وزن دقیق باید با تهیه یک نمونه از اقلام مصرفی (یراق آلات) و سنجش وزن توسط ترازو به وزن نهایی آن پی برد.

یراق پنجره دوجداره

اما برای درک بیشتر از وزن متوسط یراق آلات پنجره های دوجداره، یو پی وی…. با تهیه نمونه های پر مصرف و سنجش وزنی اقلام توسط ترازو، اعداد بدست آمده را در جدول زیر وارد کرده ایم.

روش محاسبه وزن پنجره وین تک

حال که با وزن واحد متربال های مصرفی در ساخت پنجره وین تک آشنا شدیم قصد داریم موضوع را با محاسبه وزن یک نمونه پنجره فرضی با پروفیل سری 640 وین تک انجام دهیم. برای محاسبه وزن پنجره وین تک به داده های زیر نیازمندیم:

  1. سری پروفیل مصرفی در ساخت پنجره دوجداره. در صورت عدم اطلاع، سری پروفیل مورد استفاده را از تولید کننده پنجره خود سوال نمائید.
  2. طرح و شکل پنجره. تعداد بازشو ها و طرح پنجره تاثیر کاملاً مستقیمی در میزان پروفیل مصرفی دارد
  3. نوع شیشه مورد استفاده و ضخامت جداره ها. هر نوع شیشه وزن کاملاً مشخصی برای خود دارد
  4. نوع یراق آلات مصرفی.

جهت محاسبه وزن پنجره دوجداره وین تک به بررسی یک نمونه با مشخصات ذیل خواهیم پرداخت.

پنجره دوجداره وین تک با ابعاد عرض 110 سانتیمتر و ارتفاع 160 سانتیمتر که پنجره فوق دارای یک کتیبه با ارتفاع 45 سانتی متر میباشد. در ساخت این پنجره از پروفیل سری W640 وین تک (سری 60) سفید لاستیک دار استفاده شده است. این پنجره دارای یک بازشو با یراق تک حالته میباشد. نوع شیشه های مصرفی نیز با ضخامت 20 میلیمتر و از دولایه 4 و 6 میلیمتری استفاده شده است.

در ساخت این پنجره از پروفیل های تقویت گالوانیزه با ابعاد استاندارد و ضخامت 1.25 میلیمتر استفاده شده است. طول پروفیل های تقویت مورد استفاده نیز تماماً به صورت یکپارچه و متناسب با طول پروفیل های upvc  می باشد.

پرسش و پاسخ

■ وزن پنجره وین تک به صورت متر مربع چگونه محاسبه می شود ؟

محاسبه وزن پنجره وین تک به صورت متر مربع به دلیل تنوع در طرح و تعداد بازشو امکان پذیر نیست.

■ وزن پنجره وین تک لمینیت چقدر با سفید متفاوت است؟

اختلاف بسیار ناچیزی در وزن پروفیل های سفید یا پروفیل های لمینیت وجود دارد.

■ وزن پنجره وین تک سنگین تر است یا پنجره آلومنیوم ترمال بریک ؟

وزن پنجره های دوجداره UPVC به مراتب سنگین تر از وزن پنجره های آلومینیومی ترمال بریک است.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید