پنجره های دوجداره، محصولی که امروزه به نسبت سایر مصالح ساختمانی بیشتر مورد توجه عموم قرار گرفته است. ویژگی پنجره های دوجداره UPVC در مبحث کاهش مصرف انرژی و آلودگی صوتی باعث شده این نسل از پنجره ها جایگزین پنجره های نسل قدیمی تر شوند. اما ویژگی پنجره های دوجداره UPVC محدود به این موارد نبوده و سعی داریم توضیحات کاملی پیرامون این موضوع داشته باشیم.

لزوم استفاده پنجره های دوجداره UPVC:

امروزه استفاده منطقی از انرژی و مقابله با هدر رفت آن، در رئوس اصلی کار کشورهای فاقد انرژی فسیلی قرار گرفته و آنها را بر آن واداشته که در یکی از مراکز اصلی مصرف انرژی، یعنی ساختمان های مسکونی، مسئله بهینه کردن مصرف انرژی را جدی بگیرند. رشد فزاینده مصرف انرژی و مسائل تخریب زیست محیطی باعث شد که در بسیاری از کشورهایی اروپایی قوانین سختگیرانه ای در امر ساختمان سازی و استفاده از عایق های حرارتی، بهبود روش گرمایش و سرمایش و ساختار کلی ساختمان در جهت بهینه کردن مصرف انرژی تدوین شود.

 • کاهش اتلاف انرژی در پنجره های دوجداره UPVC:

کاهش اتلاف انرژی حرارتی یکی از ویژگی پنجره های دوجداره UPVC محسوب می شود.  در حال حاضر استفاده از پنجره های UPVC و شیشه های دوجداره که با روش و دستور العملی استاندارد تولید و نصب شده باشد قادر است 20 الی 30 در صد از میزان مصرف انرژی سالیانه یک ساختمان را ذخیره کند.

 • مقاوم در برابر پوسیدگی و اکسیداسیون:

پروفیل های UPVC مورد استفاده در ساخت پنجره های دوجداره به دلیل استفاده از مواد پلیمری، در برابر هر نوع پوسیدگی کاملا مقاوم هستند. علاوه بر آن، پوشش ایجاد شده به روی سطوح فلزی یراق آلات پنجره نیز مانع از اکسیداسیون یراق آلات در برابر رطوبت می شود. در نتیجه تمامی اجزای تشکیل دهنده پنجره های دوجداره UPVC شامل پروفیل های UPVC، یراق آلات و… در برابر هر نوع شرایط جوی مقاوم هستند و دوام آنها حداقل برای 10 سال تضمین می شود.

 • کاهش نفوذ گرد و خاک به دلیل درزبندی بسیار مناسب:

تمامی منافذ موجود در پنجره های دوجداره UPVC توسط نوارهای لاستیکی درزبندی و مسدود شده و این امر مانع از نفوذ هرگونه آلودگی به داخل خانه می شود. چنانچه در مناطقی از کشور زندگی می کنید که نشت گرد و خاک و سایر ذرات معلق به داخل خانه شما را آزار می دهد استفاده از پنجره های دوجداره UPVC را به شما پیشنهاد میکنیم. اما به یاد داشته باشیم این ویژگی بسیار مهم زمانی میسر میشود که اندازه گیری پنجره دوجداره به خوبی انجام شده باشد تا منافذ اطراف پنجره به حداقل کاهش یابد

 • کاهش آلودگی صوتی:

استفاده از شیشه های دوجداره یا سه جداره، تعبیه نوارهای لاستیکی و درزبندی مناسب اطرف پنجره توسط مواد پر کننده سبب شده، پنجره های دوجداره UPVC گزینه مناسبی در مناطق شهری و پر ترافیک باشد. یک پنجره یو پی وی سی با شیشه دوجداره ساده در شرایطی که مراحل ساخت و نصب آن استاندارد باشد قادر است 35 الی 40 دسیبل از شدت آلودگی صوتی ورودی از طریق پنجره ها را کاهش دهد. کاهش آلودگی صوتی مهمترین ویژگی پنجره های دوجداره UPVC محسوب میشود.

 • قابلیت نصب انواع یراق آلات:

تنوع یراق آلات برای پنجره های دوجداره یو پی سی امکان ساخت انواع بازشو برای این پنجره ها را فراهم آورده است. علاوه بر امکان ساخت پنجره های لولایی ساده و پنجره های ریلی، قابلیت ساخت پنجره های دوجهت بازشو (دوحالته)، پنجره های فولکس واگنی، پنجره اکاردئونی از دیگر انواع یراق آلاتی است که امکان مونتاژ و نصب آنها در پنجره های دوجداره UPVC وجود دارد.

 • قابلیت بازیافت پروفیل های UPVC:

استفاده مجدد از ضایعات مواد استفاده شده در تولید پنجره های دوجداره، یکی دیگر از ویژگی پنجره های دوجداره UPVC بشمار میرود. اگرچه استفاده مجدد از مواد بازیافتی در فرایند تولید پروفیل های یو پی وی سی مجاز نیست اما استفاده از این ضایعات در تولید سایر محصولات ساختمانی نظیر لوله های آب و فاظلاب مشکلی ایجاد نمی کند.

 • استحکام بالای مقاطع UPVC:

به دلیل استفاده از پروفیل های تقویت آهنی از ورق گالوانیزه در داخل پروفیل های پنجره های UPVC، امنیت و استحکام پنجره ها در مقابل نیروهای خمشی و پیچشی کاملا تضمین شده است. پروفیل های تقویت گالوانیزه در پنجره های UPVC به دلیل استحکام بالا مانع از پیدایش هرگونه پیچش و خمش در پنجره های یو پی وی سی میشود. تحقق این امر زمانی میسر خواهد شد که پروفیل های تقویت گالوانیزه دارای ابعاد و ضخامت مناسب و استاندارد باشد.

 • قابلیت نصب شیشه های چند جداره:

قابلیت نصب شیشه های تک جداره، دوجداره و سه جداره از دیگر ویژگی پنجره های دوجداره UPVC بشمار می رود. یک شیشه دوجداره 35 الی 40 دسیبل و یک شیشه سه جداره 45 الی 50 دسیبل از شدت صدای محیط را کاهش میدهد. علاوه بر کاهش شدت آلودگی پنجره های سه جداره عملکرد بسیار مناسبی در اتلاف انرژی حرارتی دارند. در نتیجه پنجره های دوجداره قابلیت نصب شیشه های تک جداره، دوجداره و سه جداره را دارا میباشد.

 • عدم نیاز به رنگ کاری مجدد پروفیل های UPVC:

عدم پوسیدگی و اکسیداسیون مواد پلیمری سبب شده سطح پروفیل های UPVC در برابر هر نوع شرایط آب هوایی و همچنین مواد یا مایعات خورنده بسیار مقاوم باشد. لذا پنجره های UPVC به هیچ ماده ای برای مقاومت در برابر خوردگی نیاز ندارند. صرفاً لازم است لایه چربی و آلودگی های جذب شده به روی پروفیل ها هر 6 ماه یکبار توسط مواد شوینده خانگی تمیز و چربی زدایی شوند. با رفع آلودگی ها و ذرات جذب شده، سطح پروفیل های همانند روز اول براق و سفید خواهند شد.

 • عدم تغییر رنگ و حالت در برابر تابش اشعه خورشید:

استفاده از افزودنی های شیمایی در فرایند تولید پروفیل های یو پی وی سی سبب شده این پروفیل ها در برابر تابش نور خورشید مقاوم باشند. استفاده از ماده دی اکسید تیتانیوم سطح پروفیل را همانند یک منشور آیئنه ای کرده و باعث بازتاب اشعه های مضر نور خورشید می شود. بسیاری از شرکت های تولید کننده پروفیل همانند شرکت وین تک، تمامی مقاطع پروفیل های یو پی وی سی را برای 10 سال در برابر تغییر رنگ پروفیل ها در برابر نور خورشید تضمین کیفی می کنند.

 • مقاومت در برابر نفوذ آب باران:

نوارهای لاستیکی انعطاف پذیر از یک طرف و تعبیه شیارهای خروج آب باران در پروفیل های UPVC از طرف دیگر مانع از نفوذ هرگونه آب به داخل پنجره یا ساختمان می شود. شکاف ایجاد شده در پروفیل ها UPVC که به شیار تخلیه آب در پنجره ها مرسوم هستند، قطرات آب نفوذی حاصل از بارش باران یا شستشوی پنجره را  تماماً به قسمت بیرونی هدایت می کنند.

 • نظافت آسان:

سطح براق و سیقلی پروفیل های تولیدی و همچنین عدم وجود منافذ و حفره باعث شده سطوح پروفیل های تولیدی به آسانی و توسط مواد شوینده خانگی تمیز شوند. برای بهتر تمیز شدن قسمت بیرونی پروفیل پنجره های UPVC که شدت کثیفی و آلودگی در آنها  بیشتر است میتوانید از مایع جرم گیر سیف (CIF) استفاده نمائید. دقت کنید پس از استفاده از هرنوع ماده شوینده، سطح پروفیل ها را توسط دستمال نم دار، تمیز کنید چرا که باقیمانده مواد تمیز کننده میتواند باعث جذب مجدد ذرات معلق شود.

 • سهولت و سرعت در نصب:

زمان نصب یک پنجره دوجداره UPVC به عوامل زیادی بستگی دارد اما به طور میانگین زمان نصب یک پنجره دوجداره یو پی وی سی با ابعاد متوسط کمتر از 1 ساعت می باشد. لذا امکان تعویض پنجره های قدیمی ( آهنی، چوبی و آلومینیومی) با درب و پنجره یو پی وی سی در حداقل زمان و با کمترین تخریب میتواند انجام شود. علاوه بر سرعت نصب بالا، به رغم طراحی انواع مقاطع پروفیل، نصب پنجره در پروژه های بازسازی با بالاترین میزان عایق بندی انجام می شود.

 •  قابلیت ساخت پنجره در اشکال مختلف به صورت چهارگوش یا منحنی:

یکی از ویژگی های پروفیل های UPVC این است که با اعمال گرما امکان ایجاد انحنا و قوس به منظور ساخت پنجره های منحنی و اشکال گرد وجود دارد. این ویژگی در پروژه های بازسازی بر حفظ تناسب نمای ساختمان با سایر پنجره ها و نیز عدم تخریب نواحی اطراف پنجره بسیار حائز اهمیت است.

 • تنوع رنگ در پنجره های دوجداره:

قابلیت تولید پروفیل های رنگی در قالب  لمینیت امکان ساخت پنجر های دوجداره UPVC رنگی را فراهم می کند. فویل های لمینیت که برجسب هایی از مواد PVC و با طرح هایی متنوع هستند توسط ماشین آلات خاصی به روی پروفیل ها چسبانده میشود که دوام و کارایی آنها حداقل برای 5 سال تضمین میگردد.

 • جمع بندی نهایی:

کارشناسی های انجام شده سهم 40-50 درصدی در اتلاف انرژی را به پنجره های ساختمان اختصاص می دهند. پنجره ها که در حقیقت جزء لاینفک هر ساختمانی می باشند، در انتقال حرارت نقش بسزائی دارند. از این رو استفاده از فناوری های جدید در ساخت و تولید پنجره های ساختمانی که باعث بهبود در عملکرد هوابندی و عایق بندی آنها شود روز به روز در حال گسترش است. ویژگی پنجره های دوجداره در کنار قیمت مقرون به صرفه آن باعث استقبال بیشتر به این نوع از پنجره ها شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید